Osteopata radzi…
Osteopatia nie jest tym samym co fizjoterapia ani tradycyjna medycyna. Nie jest też hermetycznie wydzielonym obszarem medycyny. Osteopatia jest formą, która zawiera doświadczenia z innych szkół, integruje je oraz posiada swój system wartości i filozofię. Zasady, które zaproponował Andrew Tailor Still (twórca osteopatii) nie były więc niczym nowym. Osteopatia powstała z idei, które zapożyczył i przedstawił jako wspólny schemat działania. Jeśli spojrzymy na początki osteopatii, to zobaczymy, że była to dziedzina, która zajmowała się uzdrawianiem oraz nastawaniem.
Nie można powiedzieć: naucz się technik i staniesz się osteopatą. Osteopatia
jest systemem leczenia, a nie zbiorem technik. Technik kręgarskich można nauczyć się dosyć szybko. Ale jak nauczyć się uzdrawiania? Tu pojawia się trudność.
Jeśli twój system wartości nie jest gotowy na zrozumienie i pracę z objawami pacjenta w odpowiedni sposób, nie będziesz w stanie mu pomóc. Musisz mieć mentalną gotowość,
by coś zrobić. Jeżeli nie wierzysz w to, że jesteś w stanie pomóc pacjentowi
w najtrudniejszych przypadkach klinicznych, to nie możesz zrobić nic. Prawdopodobnie powiesz mu, że to wykracza poza twoje kompetencje i odeślesz go do innego terapeuty. Natomiast jeśli twoje przekonanie jest takie, że możesz „odnaleźć zdrowie pacjenta”
to zmienia całkowicie sytuację.
Jedną z głównych zasad osteopatii jest przekonanie, że ciało jest zdolne do samoleczenia.
Tak więc postawmy sobie pytanie, czy reklamy leków, wszelkich gabinetów, sposobów uzdrawiania są właściwe? Co i kto leczy pacjenta? Gdy kogoś „leczysz”, sprowadza się to do tego, że usuwasz przeszkody lub blokady, które uniemożliwiają organizmowi samoleczenie. To nie Ty kogoś leczysz. Ty umożliwiasz, aby ktoś sam zaczął się leczyć.
John Martin Littlejohn – uczeń A.T. Stilla, powiedział, że osteopatia to sztuka, która używa naturalnych rezerw (energii) do prawidłowego ustawienia struktury ciała. Rezerwy te służą także stymulacji i przygotowania dystrybucji płynów i sił w ciele co sprzyja powstaniu harmonii potrzebnych mechanizmów. Używa naturalnych zasobów ciała, czyli siły witalnej pacjenta. Można powiedzieć, że osteopatia wykorzystuje siły witalne, aby doprowadzić do sytuacji, w której rozchodzenie sił, płynów, impulsów i wszystkiego co powinno się poruszać jest równomierne.
Aby użyć tej siły, to musisz wierzyć, że istnieje…
W następnym odcinku: Osteopatia – doskonała terapia manualna oraz wiele innych wyjątkowych informacji J