Bóle kręgosłupa lub rwa kulszowa
Nerw kulszowy jest najdłuższym i największym ze wszystkich nerwów naszego ciała. Biegnie od kręgosłupa przez miednicę aż stóp.
Każdy nerw kulszowy składa się z pięciu odcinków, które obejmują– udo, kolano, łydkę, kostkę i stopę.
Rwa kulszowa może pojawić się, gdy nerw kulszowy jest skompresowany, podrażniony lub jest w stanie zapalnym.
Rwa kulszowa nie jest przyczyną i nie powinna być traktowana jako wynik diagnozy. Jest to jedynie termin na określenie objawów bólu nogi, które może być połączone z mrowieniem, drętwieniem lub osłabieniem, który może przebiegać od pośladka w dół po tylnej części nogi.
W stanie ostrym ból może być tępy, piekący dający duży dyskomfort. Czasem pacjenci opisują dolegliwości jako nagłe „porażenie prądem” w czasie ruchu.
Nerw kulszowy jest bardzo długim nerwem, dlatego może być wiele miejsc na jego przebiegu powodujących podrażnienie lub stan zapalny.
Zmiany dyskowe takie jak przepukliny lub wypukliny mogą wywołać nacisk na nerw kulszowy i wywołać bóle kręgosłupa oraz rwę kulszową.
Przemieszczenie kręgów lędźwiowych oraz zmiany zwyrodnieniowe również wpływają na kompresję nerwu kulszowego.
Zbyt mocno napięty mięsień gruszkowaty, położony głęboko w pośladku również może wywierać nacisk na nerw kulszowy. Wtedy rwa kulszowa obejmuje pośladek i udo.
Często powodem rwy kulszowej mogą być problemy wisceralne.
Jak wygląda leczenie osteopatyczne?
Ponieważ istnieje wiele powodów, które mogą być przyczyną rwy kulszowej, Osteopata szuka przede wszystkim przyczyny objawów rwy kulszowej. Najpierw przeprowadza dokładny wywiad dotyczący objawów oraz codziennego życia pacjenta, następnie stosuje specyficzne badanie kręgosłupa, stosuje testy ortopedyczne i neurologiczne dla postawienia precyzyjnej diagnozy.
Czasem konieczne jest skierowanie pacjenta na wykonanie diagnostyki obrazowej czyli RTG, Tomograf komputerowy lub Rezonans Magnetyczny.
Podstawowe leczenie osteopatyczne polega na usunięciu przyczyny podrażnienia nerwu kulszowego aby zmniejszyć objawy bólowe. Poprawia się mobilności kręgosłupa, koryguje się niefizjologiczne zmiany miednicy, balansuje pracę mięśni i więzadeł kończyn dolnych i wpływa na odpowiednią pracę narządów wewnętrznych oraz koryguje się postawę ciała.
W mojej praktyce strategia leczenia rwy kulszowej jest zawsze dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta.
Najczęściej stosowane metody leczenia: GOT, Manipulacje, MET – Techniki Energetyzacji Mięśni, a także techniki wisceralne.