fbpx

Problemy po Ciężkim Porodzie

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Leczenie skutków urazów podczas naturalnego porodu

Proces porodu to niezwykle trudne doświadczenie dla matki i dziecka. Nawet najmniejsze i najdrobniejsze urazy mogą powodować szereg problemów takich jak kolki, złe wzorce snu, nadmierny płacz, opóźnienia rozwojowe i wiele innych.

Osteopatia może pomóc zmniejszyć poporodowe napięcia i zniwelować uszkodzenia i spowodować, że dziecko jest zdrowsze i lepiej się rozwija.
Powszechnie uważa się, że dzieci są na tyle elastyczne, że ich organizm odzyska stabilność i harmonię po porodzie. Z pewnością dobrze sobie poradzą z drobnymi zaburzeniami ale większe urazy często zostawiają ślady na długi czas a czasem na całe życie.

Poniżej przedstawione są przyczyny niefizjologicznych napięć w ciele noworodka, a także wskazówki na co należy zwrócić uwagę i jak sobie z tym radzić.

Poród naturalny

Podczas naturalnego porodu dziecko poddane jest głównie siłom ściskającym gdy skurcze macicy kierują dziecko do kanału rodnego skręcając je dodatkowo i opierając się o kostne części miednicy. Zwiększone i nieprawidłowe napięcie występuje gdy dziecko próbuje przecisnąć się przez kanał rodny w złej pozycji embrionalnej lub gdy matka ma zaburzenia strukturalne kości krzyżowej, guzicznej lub całej miednicy. Do tego można dodać : zaburzenia w budowie i funkcji szyjki macicy, które wpływają na brak rozwarcia i przedłużają proces porodu, leki zwiększające skurcze macicy, poród kleszczowy, poród próżniowy i inne przyczyny które z pewnością zostawiają ślad w ciele malutkiego dziecka.

Porody zbyt długie są dużym problemem ale również nienormalnie szybkie mogą okazać się równie przytłaczające i problematyczne.

Praca Osteopatyczna w czasie ciąży, przed i po trudnym momencie porodu jest niezwykle pomocna. Leczenie kręgosłupa, miednicy i związanych z nimi obszarów w czasie ciąży zdecydowanie poprawia komfort ciężarnej, stymuluje do prawidłowego ułożenia się płodu co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie i po porodzie u matki i dziecka.

Cięcie cesarskie

Istnieje wiele powodów dla których wykonuje się cięcie cesarskie ale błędem jest przekonanie że ta forma porodu jest mniej stresująca dla dzieci. Głównym czynnikiem, który wpływa negatywnie na dzieci urodzone przez cięcie cesarskie jest nagłe przejście z macicy do świata zewnętrznego. Następuje nagła zmiana ciśnienie a dziecko ma mało czasu na aklimatyzację. Dla dzieci urodzonych zbyt wcześnie zagrożenie jest jeszcze większe ponieważ ich ciało nie jest jeszcze przygotowane do samodzielnego życia.

Innym czynnikiem wpływającym jest brak odpowiednich nacisków na główkę i całe ciało dziecka. W czasie tego procesu kości czaszki dziecka nachodzą na siebie w odpowiedni sposób aby w momencie wyjścia na świat rozprężyć się, wrócić do prawidłowej pozycji i dać impuls dla przysadki mózgowej i innych struktur do odpowiedniej pracy.

Pierwszy oddech i płacz dziecka

Uwieńczeniem procesu porodu jest głęboki i pełny pierwszy oddech oraz pierwszy płacz nowo narodzonego dziecka. Ten moment wpływa na rozwój wszystkich struktur ciała, które były ściśnięte w czasie przechodzenia przez kanał rodny. Ten tak ważny moment może być zaburzony przez środki przeciwbólowe i znieczulenie zewnątrzoponowe powodujące, że dziecko jest zbyt ospałe aby mieć możliwość złapanie pierwszego głębokiego oddechu.

Na co należy zwrócić uwagę? Kolki , wzdęcia, refluks i zaparcia

Gdy dziecko jest rozdrażnione, nieustannie płacze , brzuszek jest mocno napięty, ma zaparcia to jest to prawdopodobnie kolka.
Przyczyna może powstać w czasie porodu, kiedy nerw błędny zaopatrujący m.in. żołądek i jelita przebiegając u podstawy czaszki zostaje podrażniony. Wtedy funkcje układu pokarmowego też zostają zaburzone.

Leczenie osteopatyczne koncentruje się wtedy na uwalnianiu z kompresji okolicy podpotylicznej i rozluźnianie przepony.

Zaburzenie ssania – trudności w karmieniu

Gdy dziecko ma problem z jedzeniem z piersi to przyczyny można doszukiwać się również w skutkach urazów w czasie porodu. Siły kompresyjne wpływające na główkę i obszar podpotyliczny mogą zakłócić pracę nerwów czaszkowych odpowiedzialnych za pracę ust i języka.

Delikatna praca uwalniająca ten obszar i odpowiednie stymulowanie podniebienia przywraca dość szybko odruch ssania. Pozwala to najeść się dziecku do syta oraz wyregulować pracę układu pokarmowego.

Kręcz szyi

Kolejnym dość częstym problemem u dzieci jest kręcz szyi. Jeśli nie zareaguje się dość szybko to w dość krótkim czasie może dojść do tak zaawansowanych zmian, że jedynym sposobem aby dziecko utrzymywało prosto główkę jest zabieg operacyjny.

Leczenie fizjoterapeutyczne polega głównie na silnym rozciąganiu skróconych mięśni co dla dziecka jest niezwykle traumatycznym przeżyciem.
Przewaga osteopatycznego leczenia polega na tym, że staram się leczyć przyczynę a nie sam skutek jakim jest skurczony mięsień. Najczęściej do skurczenia mięśni MOS i Trapesiusa dochodzi na skutek zaburzenie pracy nerwu czaszkowego dodatkowego. Rozpatruje się drogi przez które wydostaje się ten nerw do mięśnia. Delikatna dekompresja otworów szyjnych daje bardzo dobre rezultaty.

Zaburzenie snu

Często po trudnym porodzie układ nerwowy współczulny dziecka jest bardzo pobudzony. Jest to układ, który pobudza do walki lub ucieczki. Wydziela się zwiększona ilość adrenaliny, która nie pozwala na spokojne funkcjonowanie małego dziecka.

Praca Osteopaty skupia się wtedy na ocenie i rozpoznaniu możliwych przyczyn takiego stanu aby rozluźnić kluczowe obszary dla zrównoważenia autonomicznego układu nerwowego, zmniejszy ć ogólne napięcie, które może zrelaksować ciało dziecka oraz pozwolić na spokojny sen.

Nietypowy kształt głowy

Główka małego dziecka a właściwie jego kości czaszkowe są tak zaprojektowane, że są zdolne do zmian położenia i w momencie przechodzenia przez kanał rodny odpowiednio nakładają się na siebie aby główka mogła zmieścić się w tym kanale , a następnie powrócić do normalnego kształtu. Czasem jednak zwiększone naprężenie może przenieść się na oponę twardą, która ma za zadanie ochraniać mózg i absorbować siły skręcające i ściskające w czasie porodu.

To utrzymujące się naprężenie opony twardej może przyczynić się do złego ustawienia kości czaszki względem siebie, złej pracy nerwów czaszkowych a co za tym idzie: problemami z oczami ( np. zez), z zatokami, odruchem ssania, połykaniem i trawieniem i wiele innych. Wzmożone napięcie w oponie twardej i czaszce wpłynie również na ustawienie całego ciała w przestrzeni i nieodpowiednią pracę mięśni.

Doskonałym sposobem w takim przypadku jest terapia czaszkowo-krzyżowa. Osteopata delikatnie zachęca do optymalnego ustawienia się kości czaszki co przyczynia się normalizacji napięć opony twardej.

Częste infekcje, zapalenie ucha, zapalenie płuc i zatok

Odpowiednia mobilność kręgosłupa szyjnego i piersiowego jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego odpowiedzialnego m.in. za zatoki, uszy i płuca. W przypadku przewlekłych infekcji ucha i zatok czy klatki piersiowej kluczem do wyzdrowienia jest odpowiedni drenaż płynów w tych okolicach. Pozwala na to prawidłowy ruch kości czaszki, żeber i kręgosłupa. Celem leczenia osteopatycznego jest rozładowanie napięcia w kręgosłupie, usunięcie ograniczeń sprawności ruchowej aby poprawić odprowadzanie płynów całej twarzy, uszu, gardła, klatki piersiowej i szyi.

Niektóre czynniki zwiększające ryzyko powikłań poporodowych:

  • zbyt małą mobilność miednicy matki
  • złe ułożenie dziecka w brzuchu matki podczas porodu
  • zbyt wczesny lub zbyt późny poród
  • leki przyśpieszające poród
  • rodzaj porodu