Ostroga piętowa – leczenie Osteopatyczne
Przyczyn bólu pięty opisywany najczęściej jako ostroga piętowa może być wiele.
Najczęściej dotyczy rozcięgna podeszwowego, które ma ogromny wpływ na działanie całej stopy.
Wszelkie zaburzenia mechaniczne i wady stopy czyli nadmierna pronacja lub supinacja mogą powodować bóle na wewnętrznej części kości piętowej.
Inną przyczyną bólu pięty mogą być pojawiające się występy kostne w dolnej części kości piętowej, spowodowane przez nadmierne napięcie tkanek miękkich i powięzi na podeszwowych częściach stopy odczuwane jako przeszywający ból, który pogarsza się bez odpowiedniego leczenia.
Długotrwałe napięcie mięśni podudzia i ścięgna Achillesa wpływa na przeciążenia ścięgien co powoduje drobne ich urazy w postaci małych pęknięć. Nasze ciało próbuje wypełnić luki spowodowane pęknięciami i wytwarza małe kostne wyrośla zwane ostrogami.
Kolejna przyczyna bolesności pięty to stan zapalny kaletki piętowej i ciała tłuszczowego. Powodem tego stanu może być upadek lub inne duże uderzenie w piętę bez odpowiedniej amortyzacji.
Podstawowym sposobem leczenia stosowanym w powszechnej medycynie to „blokady” czyli połączenie kortykosteroidów z lignokainą (środkiem przeciwbólowym).
Ale czy to jest właściwe podejście do zlikwidowania problemu?
Sterydy często zostawiają ślady w cięgnach w postaci drobnych kryształków, które powodują w późniejszym czasie kolejne stany zapalne szczególnie w sytuacji gdy nie zlikwiduje się pierwotnej przyczyny zbyt dużych napięć na piętową część stopy.
Osteopatia widzi to inaczej
Przede wszystkim, na podstawie dokładnego badania odnajduje ewentualne przyczyny wystąpienia ostrogi piętowej.
Osteopatyczne leczenie obejmuje wtedy najczęściej poprawę postawy ciała, która ma ogromy wpływ na obciążenie części piętowej stopy, techniki tkanek miękkich stóp i podudzi, artykulacje stawów stopy, techniki balansujące więzadła, oraz porady dotyczące stylu życia czyli unikanie czynników podrażniających, ćwiczenia rozciągające i odpowiednie wkładki ortopedyczne lub obuwie.