Pierwsza pomoc
Co robić w nagłych przypadkachPierwsza Pomoc w Niespodziewanej sytuacji
Pierwsza pomoc w urazach
Jako profesjonalista w leczeniu bólu i ograniczeń w całym ciele codziennie mam kontakt z wieloma rodzajami obrażeń.
Osteopatia pomaga utrzymać organizm w zdrowiu i zmniejszyć prawdopodobieństwo urazów poprzez znajdywanie i usuwanie ograniczeń w ciele.
Uprawianie sportu często może być przyczyną zaburzeń balansu w układzie mięśniowo-szkieletowym a celem mojego leczenia osteopatycznego jest powrót ciała do stanu równowagi.
Oprócz leczenia oferuję wskazówki i techniki, które mogą złagodzić drobne bóle i napięcia oraz doradzam jak zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji.
Urazy najczęściej spowodowane się zbyt dużym obciążeniem poszczególnych partii ciała i złym przygotowaniem do nagłego wysiłku czyli brakiem odpowiedniej rozgrzewki.
Również blokady w różnych częściach ciała i nawarstwiające się drobne urazy kończą się poważnymi kontuzjami, które wyłączają każdego z treningu na jakiś czas.
Jak długi … ? W dużej mierze zależy to od postępowania bezpośrednio po urazie.
Częste urazy sportowe i ich objawy
Zwichniecie czyli skręcenie kostki. Po skręceniu może wystąpić ostry ból, obrzęk i uczucie sztywności.
Siniaki – żółto-fioletowy kolor może oznaczać małe krwawienie po uderzeniu w tym obszarze.
Wstrząs mózgu – może być skutkiem uderzenia w głowę, które może doprowadzić do odwracanego uszkodzenia mózgu z utratą przytomności. Objawy to bóle głowy, zawroty głowy i krótkoterminowa utrata pamięci.
Skaleczenia i otarcia skóry – są to nieduże powierzchowne rany.
Naciągniecie mięśni – może wystąpić ból i obrzęk.
Uszkodzenie ścięgien – to może prowadzić do bólu, obrzęku, zasinienia i stanu zapalnego objawiającego się charakterystycznym trzaskaniem w pochewce ścięgnistej.
Urazy stawu kolanowego – może wystąpić ból, obrzęk, sztywność, zablokowanie
Złamania – ostry nieustający ból. obrzęki, zasinienia, podwyższona temperatura
Postępowanie po urazach
Powszechnie przyjętym postępowaniem w leczeniu ww. urazów w ciągu 24 do 48 godzin jest R.I.C.E
- R (rest) – odpoczynek
- I (ice) – lód
- C (compression) – kompresja
- E (elevation) – uniesienie
Wykonując te kroki po kolei i skorzystanie z konsultacji u Osteopaty, można znacznie przyśpieszyć czas powrotu do zdrowia po kontuzji sportowej.
Odpoczynek – Po każdym urazie powinniśmy dać odpocząć uszkodzonej okolicy ciała. Jednak odpoczynek często nie oznacza zupełne unieruchomienie. Odpowiednio zaaplikowany ruch w tej okolicy wpływa na lokalny drenaż limfatyczny co wielokrotnie przyśpieszy gojenie.
Lód – Po każdym urazie , gdy wystąpi obrzęk, ból, zaczerwienienie i sztywność niezmiernie ważne jest jak najszybsze zmniejszenie stanu zapalnego.
Najlepszym sposobem na to jest użycie okładu z lodu lub zastosowanie innego zimnego kompresu w tym obszarze. Ważne, aby zastosować warstwę ochronną między skórą a zimnym kompresem co uchroni przed odmrożeniami. Najlepiej zastosować zwykły ręcznik papierowy.
Najbardziej optymalnym czasem ochładzania lodowatym kompresem to 10 min.
Powtarzamy to co 2 godziny.
Kompresja – Dla dodatkowej redukcji obrzęku i stabilizacji przepływu płynów stosuje się odpowiednią kompresję. Wykorzystuje się do tego bandaż elastyczny lub odpowiednie opaski elastyczne.
Uniesienie – Aby ograniczyć występowanie zastojów i obrzęków, poprawić drenaż i przepływ płynów w uszkodzonej okolicy ciała oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe wskazane jest utrzymanie uszkodzonej kończyny powyżej poziomu serca . Ten zabieg powinien być stosowany przez pierwsze 48 godzin po urazie.
Inne możliwości leczenia niewielkich urazów
Ciepło – Gdy mięsień jest mocno napięty i łapie skurcz – ciepły okład może być bardzo pomocny.
Istnieje jednak ryzyko pogłębienia skutków nagłej zmiany tonusu mięśniowego, który może być również wynikiem uszkodzenia włókien mięśniowych podczas którego występuje krwawienie wewnętrzne i zaraz za tym stan zapalny tej okolicy.
Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zalecałbym użycie lodu.
Leki – Wszyscy wiemy, że zdecydowana większość lekarzy specjalistów preferuje farmakologię jako podstawowy sposób leczenia wszelkich urazów. Wychodząc z gabinetu mamy całą listę środków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Czy zawsze jest to dobre działanie ? Nie sądzę. Przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez dokładnie postawionej diagnozy może czasem wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Leczmy przyczynę a nie objawy…
Przyjmuje się, że Paracetamol jest bezpiecznym i skutecznym środkiem przeciwbólowym.
Aspiryna i Ibuprofen mogą pogorszyć dolegliwości związane z astmą i problemami trawiennymi.
Ruch – Odpowiednio dozowany ruch jest zawsze lepszy niż totalny bezruch.
Dotyczy to właściwie wszystkich dolegliwości. Mam na myśli ruch globalny ale również lokalny.
Jedną z zasad w Osteopatii jest reguła mówiąca, że Układ Krążenia jest najważniejszy. Nie chodzi tu jedynie o serce i przepływ krwi ale o wszystkie płyny w ciele, które odpowiednio przepływając przez wszystkie struktury są życiodajnymi sokami, dzięki którym nasze zdolności do samo leczenia są w pełni wykorzystane. A właśnie odpowiedni ruch ciała stymuluje cały Układ Płynów od najmniejszej komórki po całego człowieka.
W okresie ostrym delikatne ruchy powinny być przeplatane okresami odpoczynku.
Postawa – Ważnym elementem wpływającym na funkcjonowanie całego organizmu jest zachowanie odpowiedniej postawy ciała w czasie pracy i wypoczynku z zachowaniem odpowiedniej dawki ruchu.
Idealnie jest gdy siedzenie przy biurku przerywamy przynajmniej co 45 min. aby wstać i poruszać się.
Dla zachowanie komfortowej postawy w czasie siedzenie użyteczne jest używanie odpowiednio dobranych foteli.
Najlepszą, jednocześnie najtańszą opcją do dla zdrowego siedzenia jest zastosowanie tzw „ Swiss Ball” czyli nadmuchanej dużej piłki.
Środki Nadzwyczajne – Poważniejsze urazy wymagają interwencji i konsultacji lekarzy specjalistów.
Gdy wystąpią następujące objawy należy natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalem lub zadzwonić pod numer 999 :
- utrata przytomności
- narastające silne bóle głowy
- urazy szyi lub kręgosłupa
- uraz głowy lub twarzy
- uszkodzenie oczu
- silne urazy brzucha
- widoczne przemieszczenia kości w stawach
- ostre nieustające, pogarszające się bóle
Strategia zapobiegania urazom
Istnieją różne sposoby, aby zminimalizować ryzyko powstawania urazów sportowych. Najprostsze do wykonania są następujące:
- Powolna i dokładna rozgrzewka obejmująca całe ciało. Przygotowujemy stopniowo do wysiłku układ mięśniowo-szkieletowy, sercowo-naczyniowy i nerwowy.
- Używanie odpowiedniego obuwia
- Zapobieganie odwodnieniu. Picie specjalnych napojów izotonicznych czy choćby samej wody mineralnej podczas wysiłku fizycznego
- stopniowe budowanie poziomu swojej sprawności fizycznej
- plan treningowy powinien być jak najbardziej wszechstronny aby rozwijać ogólną sprawność i siłę mięśni
- odpowiednie przerwy między treningami aby zapewnić regenerację wszystkich obciążanych układów ciała
Polecane Zabiegi
Osteopatia Dorosłych
Osteopatia jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów z plecami ale doskonałość tej metody sprawdza się przy praktycznie wszelkich dolegliwościach, które mogą dotknąć człowieka ...
Osteopatia Dzieci
W ciele noworodka mogą zachować się zaburzenia, które prowadzą do zmian fizycznych i fizjologicznych. Osteopatia jest nauką odkrywania tych negatywnych czynników i usuwania ich skutków ...
Osteopatia Kobiet Ciężarnych
W czasie ciąży zachodzą ogromne zmiany fizyczne, chemiczne i emocjonalne. Stawy, więzadła i powięzi są narażone na przeciążenia przez wzrost wagi, zmiany postawy itp ...