fbpx

Bolesne Miesiączki

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Bolesne miesiączki, PMS

Bolesne miesiączkowanie – bardzo powszechny zespół dolegliwości objawiający się uporczywym bólem zlokalizowanym w okolicy podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo krzyżowej kręgosłupa w czasie krwawienia miesiączkowego. Dotyka 85% kobiet.

Towarzyszące objawy to napięcia nerwowe, szybkie zmęczenie, bóle głowy, obrzęki piersi i kończyn, kłopoty z żołądkiem, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle stawów, wahania nastoju.

W medycynie klasycznej właściwie nie rozpatruje się przyczyn takich dolegliwości. Jedynym sposobem leczenia jest farmakologia czyli przyjmowanie środków p. bólowych co może m.in. doprowadzić do wtórnych problemów z układem pokarmowym.

A co na to Osteopatia?

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS to zwiększona koncentracja prostaglandyn w endometrium. Jest to reakcja zapalna. Prowadzi to do zwiększenia skurczów mm i naczyń krwionośnych – co prowadzi do zaburzenia cyrkulacji płynów w tej okolicy i zastojów.
Wszelkie zaburzenia w swobodnym przepływie płynów w miednicy może mieć wiele przyczyn :

  • przebyte urazy
  • szok emocjonalny
  • zła postawa ciała
  • nieodpowiednia praca kręgosłupa
  • ograniczenie pracy przepony i żeber
  • zaburzenia hormonalne

Efekty leczenia manualnego mogą być zaskakujące.
Lecząc dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem stosuję m.in. techniki wpływające na postawę ciała, balansujące pracę miednicy, kręgosłupa, przepony i układu nerwowego.
Ważnym elementem leczenia jest też drenaż limfatyczny.