fbpx

Ból Kolana

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Ból kolana – leczenie osteopatyczne

Staw kolanowy to niezmiernie ważna część ciała, która bierze udział każdej czynności związanej z lokomocją. Ból kolana ogranicza często wykonywanie rutynowych czynności dnia codziennego, pracy i rekreacji.

Z powodu bólu kolana wielu sportowców wyczynowych musiało wcześniej zakończyć swoją karierę.

Bóle kolana mogą być spowodowane przez bezpośredni uraz stawu kolanowego na skutek upadków przeciążenia lub mogą być wynikiem kontuzji sportowych czy wypadków komunikacyjnych. Często bóle zaczynają się gdy nastąpi dysbalans i osłabienie mięsni kończyn dolnych oraz w chorobach związanych z zaawansowanym wiekiem.

Zarówno w stanach ostrych jak też przewlekłych Osteopatia może być nieocenionym źródłem informacji w diagnostyce i leczeniu stawu kolanowego.

Duże obciążenie kolana połączone ze słabą stabilizacją rzepki przez osłabione mięśnie może powodować zły tor pracy rzepki czego wynikiem może być stan zapalny i zniszczenie chrząstki stawowej w kolanie. Źle zdiagnozowane i nieleczone zaburzenia kolana nieuchronnie prowadzą do zapalenia stawu i poważnych zmian zwyrodnieniowych

Leki i Blokady

Leki p. bólowe, p. zapalne i środki poprawiające synowialność czyli „smarowanie” w kolanie mogą złagodzić ból i obrzęk ale najczęściej stan kolana pacjenta to wynik narastającego problemu pochodzącego z innej części ciała.
W ostatnich latach najpopularniejszym sposobem leczenia wśród lekarzy ortopedów są tzw. blokady dostawowe, które są połączeniem leku p. bólowego, p. zapalnego i sterydu. Ta mieszanka nie jest obojętna dla organizmu i często jest zaczątkiem procesu totalnej degeneracji stawu oraz problemów krążeniowych.
Blokady dostawowe – czytaj więcej…
Szukajmy przyczyn a nie leczmy jedynie objawów.

Konsultacja z Osteopatą może pomóc określić najbardziej prawdopodobną przyczynę bolesności oraz ustalić plan leczenia osteopatycznego.

W rozpatrywaniu problemów kolanowych zawsze rozważa się teorię , że jeśli nie było bezpośredniego urazu kolana to przyczyna problemu leży w innym miejscu ciała. To może być wynik złej postawy, drobnej dysplazji lub inne zaburzenie funkcji stawu biodrowego, nieodpowiedniej pracy stopy lub ograniczeń w funkcjach miednicy i kręgosłupa lędźwiowego.

Dlatego Osteopata powinien wykonać dokładny wywiad, badania ortopedyczne, neurologiczne i wszelkie inne funkcjonalne nie zapominając o spojrzeniu diagnostycznym na całe ciało pacjenta.

Leczenie osteopatyczne dobiera się w zależności od odnalezień stosując techniki korygujące ustawienie samego stawu i innych stawów mających wpływ na napięcia i naprężenia w kolanie.
Bardzo dobrze działają techniki BLT, MET oraz specjalistyczne ćwiczenia rehabilitacyjne koordynujące wszystkie struktury w obrębie stawu kolanowego i innych z nim powiązanych.