fbpx

Bóle Kręgosłupa

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Bóle kręgosłupa – lędźwiowego

Istnieje wiele różnych przyczyn bólu pleców. Prawie każdy segment kręgosłupa może być uszkodzony i powodować ból.
Zaburzenia w innych częściach ciała, a w szczególności w płucach, nerkach i żeńskich narządach płciowych mogą również powodować bóle pleców.

Diagnoza

Ponieważ bóle w dowolnym miejscu w plecach mogą być objawem poważnego uszkodzenia, ważne jest, aby za pomocą odpowiednich badań znaleźć przyczynę dolegliwości oraz ustalić właściwe postępowanie lecznicze jakim z pewnością jest Osteopatia.

Najważniejszym krokiem do właściwego leczenia osteopatycznego jest diagnoza.
Osteopata potrafi postawić właściwą diagnozę ale również odnaleźć powody pojawienia się dolegliwości oraz czynnik, które nie pozwoliły na szybki powrót do zdrowia.

Spojrzenie holistyczne

Osteopatia stosuje kompleksowe podejście do bólu. Holistyczne oznacza, że Osteopata uwzględni wszystkie czynniki z przeszłości i obecne, które mają lub mogą mieć wpływ na pacjenta.
Powinno być brane pod uwagę czynniki psychospołeczne, duchowe i fizyczne.
Długotrwały stres psychiczny może powodować różne funkcjonalne zmiany w organizmie, które mogą wpłynąć na zmiany strukturalne jeśli są długo podtrzymywane.
Całościowe podejście Osteopatii pomaga w ocenie takiej sytuacji i leczeniu. Nie skupiamy się jedynie na dolegliwościach i miejscach bólu ale patrzymy na cały obraz jakim jest pacjent.

Osteopatia kieruje się kilkoma zasadami które są integralną częścią badania i leczenia każdego pacjenta

Ciało jest jednością

Lekarz lub inny terapeuta nie powinien ograniczać się do diagnozowania tylko jednej części ciała, choć czasem objawy mogą wskazywać na problem jedynie lokalny.
Przykładem może być ból dolnego odcinka kręgosłupa. Ból może być predysponowany lub podtrzymywany przez płaskostopie, dysfunkcję kolana lub biodra, stawy krzyżowo-biodrowe, zaburzenie w miednicy oraz brak równowagi w organizmie gdziekolwiek od stóp po głowę.
Osteopatia rozważ wszystkie aspekty wzajemnego powiązania ciała.

Struktura i funkcje są ze sobą powiązane

Osteopatia uważa, że zaburzenie struktury może być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania jakiejś części ciała ale również zaburzenie czynności wpływa na strukturę tworząc kompensacje wzorca ruchu, zmiany w samej konstrukcji struktury co powoduje uszkodzenia samej tkanki.
Plan leczenia osteopatycznego koncentruje się na poprawie funkcji i struktury pacjenta.

Praca na układzie mięśniowo-szkieletowym może wpływać na leczenie schorzeń tego układu ale również na inne z nim połączone przez układ nerwowy i układ krążenia.

Ciało podlega samoregulacji i samoleczeniu

Osteopatia korzysta ze zdolności organizmu do dążenia do zdrowia i samoregulacji.
Zadaniem Osteopatii jest znalezienie najbardziej strategicznego miejsca dla istniejącej dolegliwości, odpowiednie działanie lecznicze i uruchomienie w organizmie sił dla procesu leczenia.

Osteopatyczne rozważania polegają na:

  • utrzymaniu dobrej cyrkulacji płynów do zaangażowanych w dolegliwość części ciała
  • usuwaniu wszelkich ograniczeń, które uniemożliwiaj prawidłowy ruch całego ciała pacjenta
  • usunięciu wszelkich źródeł bólu lub dyskomfortu, które da się „ naprawić” manualnie
  • zapobieganiu zaburzeniom układu nerwowego.

Leczenie

Celem osteopatii jest rozwiązywanie problemów w ciele, co ułatwia organizmowi funkcjonować prawidłowo i zmniejsza ryzyko występowania problemów w przyszłości.
Terapia Osteopatyczna przywraca prawidłową pracę układu ruchu, co z kolei poprawia pracę układu nerwowego , układu krążenia i układu immunologicznego i pozwala na szybsze gojenie i zmniejsza dolegliwości bólowe, stany zapalne i ograniczenia w ciele.
Sposoby leczenia osteopatycznego mogą być niezwykle subtelne i delikatne stosowane u dzieci lub bardziej fizyczne używane w leczeniu sportowców.

Plan leczenia osteopatycznego skierowanego na bóle pleców powinna również zawierać poprawę postawy ciała.

Postawa ciała

Postawa ciała to bardzo istotny element naszego zdrowia. Właściwie bez prawidłowej postawy nasze zdrowie a w szczególności proces leczenia będzie w znacznym stopniu ograniczone.

Postawa siedząca

W dzisiejszych czasach większość ludzi pracuje w pozycji siedzącej dlatego zwrócenie uwagi na sposób siedzenia jest bardzo istotny.
Powinny być stosowane krzesła z odpowiednim oparciem dla pleców ale najważniejsze jest pilnowanie czasu pracy i przerw a wtedy wskazane jest wykonywanie prostych ćwiczeń aby poprawić elastyczność i krążenie w unieruchomionych przez czas pracy odcinków ciała.

Nie należy zapominać o siedzeniu w samochodzie. Obowiązują tu te same zasady.

Postawa stojąca

Podczas stania spróbuj rozłożyć ciężar ciała na obie nogi. Staraj się zachować prawidłowe krzywizny kręgosłupa w czym pomoże kontrola utrzymywania głowy w odpowiedniej pozycji. Myślenie i cały kręgosłupie w jednym czasie może być zbyt trudne. Zacznij o głowy co jest dość łatwe a inne odcinki kręgosłupa podąża za tym ustawieniem.
Warto dodać ćwiczenie z utrzymywaniem książki na czubku głowy co po regularnym powtarzaniu przyniesie bardzo dobre rezultaty. System nerwowy przyzwyczai się do tego ustawienia co w końcu stanie się nawykiem

Prawidłowe nawodnienie

Nasze ciało zbudowane jest w 67% z wody. Każde odwodnienie może wpłynąć negatywnie ma działanie całego ciała ale też samego kręgosłupa.
Dyski międzykręgowe bez odpowiedniego nawodnienia szybciej ulegają degeneracji. Dyski potrzebują płynów dla prawidłowej pracy a najlepszym czasem na absorpcję wody jest pozycje leząca, czyli np. podczas snu.
Mięśnie powinny być dobrze nawodnione ponieważ odwodnienie powoduje skrócenie włókien mięśniowych powodując kompresją i ograniczenia stawów kręgosłupa.
Dlatego należy pić dużo wody i unikać na ile to możliwe substancji moczopędnych takich jak kawa i herbata

Wykonywanie ćwiczeń

Regularne wykonywanie ćwiczeń poprawia ogólne samopoczucie ale zawsze należy przeanalizować wagę problemu i dopasować rodzaj i intensywność ćwiczeń indywidualnie. Zależy to również od wieku, płci i biotypologii.
Siłownia może przynieść dużo dobrego ale czasem może znacznie pogorszyć dolegliwości. Wskazane jest aby przynajmniej przez kilka pierwszych zajęć sposób wykonywania ćwiczeń kontrolowała osoba która zwróci uwagę na technikę wykonywania ćwiczeń.
W ostatnim czasie bardzo popularne są ćwiczenia ogólnorozwojowe. Jestem zwolennikiem takich ćwiczeń ale również nie można zapominać o prawidłowej technice i intensywności ale temu również powinien dokładnie się przyjrzeć odpowiednio przygotowany fachowiec.

Stretching – rozciąganie

Zawsze należy się rozciągać przez 5-15 minut po ćwiczeniach. Rozgrzane mięśnie dużo lepiej reagują na rozciąganie.
Jednak rozciąganie, jak się okazuje, wcale nie jest takie proste.
Zasada – nie rozciągaj wszystkiego. Dla naszego ciała jest dużo lepsze rozciągnie tego co jest przykurczone a wzmocnienie tego co jest osłabione.
Na przykład mięśnie pośladkowe wpływają na funkcjonowanie naszych pleców. Powinny być odpowiednio napięte i mocne. Gdy ćwiczeniami rozluźnię je za bardzo to mogę osłabić swoje plecy…

Podczas rozciągania nie wolno doprowadzić do bólu ponieważ układ nerwowy może zadziałać obronnie i usztywnić mięsień jeszcze bardziej.