Zmiany kształtu głowy po porodzie
Główka małego dziecka a właściwie jego kości czaszkowe są tak zaprojektowane, że są zdolne do zmian położenia i w momencie przechodzenia przez kanał rodny odpowiednio nakładają się na siebie aby główka mogła zmieścić się w tym kanale, a następnie powrócić do normalnego kształtu.
Czasem jednak zwiększone naprężenie może przenieść się na oponę twardą, która ma za zadanie ochraniać mózg i absorbować siły skręcające i ściskające w czasie porodu.
To utrzymujące się naprężenie opony twardej może przyczynić się do złego ustawienia kości czaszki względem siebie, złej pracy nerwów czaszkowych a co za tym idzie: problemami z oczami (np. zez), z zatokami, odruchem ssania, połykaniem i trawieniem i wiele innych.
Wzmożone napięcie w oponie twardej i czaszce wpłynie również na ustawienie całego ciała w przestrzeni i nieodpowiednią pracę mięśni.
Doskonałym sposobem w takim przypadku jest terapia czaszkowo-krzyżowa. Osteopata delikatnie zachęca do optymalnego ustawienia się kości czaszki co przyczynia się normalizacji napięć opony twardej.