fbpx

Ból Szyi

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Ból szyi czyli kręgosłupa szyjnego – skuteczne leczenie Osteopatyczne

Szyja wspiera ciężar głowy i jest bardzo mobilną częścią ciała między głową a tułowiem. Jest bardzo narażona na przeciążenia i stany zapalne więc nie jest zaskoczeniem, że tak wiele osób cierpi na dolegliwości kręgosłupa szyjnego.

Zła postawa ciała polegająca na wysunięciu głowy zbyt daleko do przodu, zaokrąglone barki lub garbienie się mogą spowodować przeciążenie mięśni karku i napięcia w górnej części pleców. Rosnące wtedy napięcie stawu skroniowo-żuchwowego również odzwierciedla napięcie kręgosłupa szyjnego.

Powodem bólu szyi mogą być:

  • wiplash czyli tzw. „strzał z bicza” podczas wypadków komunikacyjnych lub innych nagłych upadków
  • spanie w nietypowej pozycji
  • siedzenie zbyt długi czas w jednej pozycji np. w czasie pracy przy komputerze
  • stres
  • brak ergonomii pracy
  • inne choroby

Objawy bólowe szyi często są spowodowane stanem zapalnym tkanek otaczających kręgi lub zablokowaniem stawu międzykręgowego oraz podrażnienie nerwu rdzeniowego.
Przepuklina dysku jest poważniejszą przyczyną problemu kręgosłupa szyjnego. Przepuklina może być wynikiem uszkodzenia na skutek uderzenia, wypadku lub chronicznego przeciążania lub z powodu naturalnego procesu starzenia się.

Ból barku i ramienia to częsty objaw problemów z szyją. Dzieje się tak ponieważ nerwy zaopatrujące (unerwiające) mięśnie ramienia i ręki zaczynają swój bieg w otworach międzykręgowych kręgów szyjnych a te mogą być z różnych powodów zmniejszone przez co nerw zostaje uwieziony i podrażniony.

Podczas osteopatycznego badania szyi ważna jest pełna historia choroby. Ważna jest też ocena jakości mięśni, stawów i samych kręgów.
Dokładna diagnoza medyczna jest wykonywana aby leczenie pacjenta było bezpieczne i skuteczne a w razie jakichkolwiek wątpliwości aby Osteopata skierował pacjenta na dodatkowe badania obrazowe lub konsultację z innym lekarzem.

Leczenie może obejmować połączenie wielu technik Osteopatycznych takich jak masaż tkanek miękkich, delikatne artykulacje, techniki balansujące więzadła czyli BLT. Techniki te zmniejszają napięcia mechaniczne w stawach i tkankach miękkich.

Celem Osteopatii jest odzyskanie ruchomości w stawach, zmniejszenie bólu i sztywności tak szybko jak to jest możliwe.