fbpx

Skręcenie Kostki

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Skręcenie kostki

Bardzo częstą kontuzją w sporcie jak też urazem, który spotkać może każdego i w każdym wieku jest skręcenie stawu skokowego. Standardową procedurą w takim przypadku jest oczywiście wizyta u lekarza, który skieruje na prześwietlenie. Na szczęście złamania w okolicy tego stawu nie są bardzo częste. Najbardziej widocznym efektem skręcenia jest obrzęk, który może świadczyć ouszkodzeniu torebki stawowej. Innymi konsekwencjami może być rozciągnięcie więzadeł inieznaczne przemieszczeniesię m.in. kości skokowej, łódkowatej czy strzałkowej.

Zdecydowana większość lekarzy zastosuje unieruchomienie gipsem nawet jeśli nie ma żadnego złamania i zaleci odpoczynek przez ok. 3-4 tygodnie. Pacjent grzecznie czeka na zdjęcie gipsu i gdy to nastąpi – zaczyna się jazda… Duży ból, zanik mięśni, zmiany skórne, dalsze opuchlizny i o ile pacjent ma szczęście to długa rehabilitacja tego stawu. Oprócz problemów z kontuzjowanym stawem zaczynają się pojawiać bóle kolana, może biodra, bóle kręgosłupa lędźwiowego, głowy i często inne dolegliwości związane z braniem leków.

Osteopatyczne podejście jest zupełnie inne

Jeżeli nie ma złamania, gdzie gips jest nieunikniony i to na ok. 5-6 tygodni to proces leczenia osteopatycznego zaczyna się natychmiast po urazie. Ciało leczy się w dokonały sposób ale musi mieć stworzone odpowiednie warunki do tego.

Najważniejsze w tym momencie jest pozbycie się bólu i opuchliny. Stosuje się specjalne techniki pompujące staw aby uruchomić drenaż nadmiaru płynu w stawie, a poprzez techniki BLT, HVLA i inne koryguje się pourazowe ustawienie kości i stawów stopy stwarzając dużo lepsze warunki do samoleczenia.

Ważne też jest kooperacja pacjenta, który dodatkowo musi wykonywać odpowiednie ćwiczenia i okłady w domu. Dzięki takiemu działaniu powrót pacjenta do sprawności zwiększa się wielokrotnie.

Ważne też jest przeanalizowanie powodów tego skręcenia bo często jest to wynik pewnych zaburzeń, asymetrii i zablokowań np. w kolanie, miednicy lub kręgosłupie. Ale to już kolejny etap leczenia.