fbpx

Astma u Dzieci

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Astma Oskrzelowa – Osteopatia i leczenie Osteopatyczne

Astma oskrzelowa to powszechnie występująca choroba zapalna dróg oddechowych, która polega m.in. na zaburzeniu procesu oddychania przez nadreaktywność oskrzeli co prowadzi do napadów duszności i kaszlu. Dolegliwość ta dotyka osoby w każdym wieku. Chorzy cierpiący na astmę oskrzelową odczuwaj trudności w oddychaniu a towarzyszy temu świszczący oddech, ograniczenie oddychania i kaszel. Za przyczynę występowania napadów astmy uważa się mechanizmy zapalne, alergiczno-immunologiczne oraz wrodzoną lub nabytą alergiczną reakcję na niektóre substancje środowiska zewnętrznego człowieka . W wyniku rozwoju astmy oskrzelowej może dojść do rozedmy i zespołu przewlekłego serca płucnego.

Tradycyjne Leczenie astmy oskrzelowej polega na przyjmowaniu przez długi okres środków p. zapalnych ( np. kortykosteroidy) oraz metodach odczulających organizm. Zaleca się również ochronę poprzez zmniejszenie stężenia wszelkich alergenów szczególnie kurzu domowego choć ostanie badania wykazały, że nie ma to wpływu na poprawę przebiegu astmy oskrzelowej.

Jak można pomóc Osteopatycznym leczeniem?

Osteopatia oferuje pomoc dla cierpiących na astmę oskrzelową poprzez pracę na wszystkich strukturach ciała związanych z mechanizmem oddychania – szczególnie żebra, kręgosłup, przepona oraz tzw. pomocnicze mięśnie oddechowe. Zwraca też szczególną uwagę na zaopatrzenie nerwowe klatki piersiowej oraz jakość dostarczania wszelkich płynów, głównie krwi i limfy do płuc.

Jedną z zasad Osteopatii jest nierozerwalne połączenie wszystkich funkcji ludzkiego organizmu, które mogą wzajemnie wpływać na siebie.

Moja praca z chorym na astmę polega głównie na delikatnej pracy na wielu strukturach ciała w celu wzmocnienia i poprawy mechaniki oddychania :

  • poprawa drenażu limfatycznego w płucach i drogach oddechowych
  • rozluźnienie mięśni oddechowych
  • zwiększenie dopływu krwi do klatki piersiowej

Doskonałym uzupełnieniem terapii jest indywidualny program ćwiczeń z naciskiem na ćwiczenia oddechowe i poprawiające prawidłową postawę ciała ( szczególnie postawa przednia ) oraz unikanie czynników obciążających i odpowiednia dieta.

Czy Osteopatia może zastąpić konwencjonalne leczenie? – NIE!!!

Osteopatia uznaje konieczność przyjmowania leków p. zapalnych i rozszerzających oskrzela w leczeniu astmy szczególnie w czasie ostrych ataków. Leczenie Osteopatyczne współdziała z innymi praktykami leczniczymi.