fbpx

Osteopatia wisceralna

Znaleźć i naprawić problem a całą resztę wykona nasze ciało ...

Osteopatia wisceralna – leczenie narządów wewnętrznych

Osteopatia Wisceralna (trzewna) to leczenie narządów i układów wewnętrznych czyli układ pokarmowego, układu oddechowego oraz układu rozrodczego.
Podejście osteopatyczne zakłada, że powinno leczyć się całego człowieka a nie tylko jego dolegliwości dlatego w czasie badania i stawiania diagnozy zawsze rozpatrujemy powiązania dolegliwości kręgosłupa lub stawów z ograniczeniem wydajności pracy narządów wewnętrznych.

W ciągu jednego dnia oddychamy około 20.000 razy. Każdy wdech powoduje przemieszczanie się przepony w dół co powoduje rozszerzanie się klatki piersiowej i nacisk na narządy wewnętrzne jamy brzusznej w kierunku lini środkowej i w dół . W tym czasie przepona wykonuje rodzaj masażu narządów wewnętrznych wpływając na odpowiedni przepływ wszelkich płynów niezbędnych do życia.
Każdy nasz organ podąża za ruchami przepony wraz z każdym oddechem.
Na przykład nerki przemieszczają się z każdym wdechem ok. 2 cm w dół po czym wracają wraz z wydechem. Gdy pomnożymy to przez ilość oddechów w ciągu dnia to okaże się, że dla prawidłowej pracy , nerka powinna w ciągu tylko jednego dnia „ przespacerować „ kilkaset metrów… Każde, nawet małe ograniczenie w tej wędrówce spowoduje mniejszą wydajność nerek i całego ciała.
Każdy fragment naszego ciała ma określony tor ruchu połączony z oddychaniem i przeponą oraz indywidualny, wrodzony ruch odwzorowujący fazy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Ruch to życie. Jeśli coś przestaje się ruszać po prostu umiera.
Ważnym elementem w diagnozie osteopatycznej są przyczepy narządów wewnętrznych, które często przyczepiają się do elementów kostnych, które nierzadko tak bardzo nam doskwierają : stawy krzyżowo – biodrowe, kręgosłup, spojenie łonowe, kość krzyżowa czy mostek.

Problemy trzewne (bez patologii) mogą wpływać na lokalne objawy bólowe takie jak bóle pleców, mostka, infekcje dróg moczowych, bóle stawów.

Bardzo często u moich pacjentów występują tzw. bóle przeniesione. Okazuje się, że każdy narząd w ciele człowieka ma powiązania z charakterystycznymi dla każdego z nich obszarami ciała.
Np. ból w lewym ramieniu może być powodem zaburzeń pracy śledzony natomiast bóle prawego barku czy ramienia mogą być efektem problemów z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Takich połączeń może być mnóstwo.

Połączenie dolegliwości strukturalnych ( np. kręgosłup) z wisceralnymi działa w dwie strony. Kręgosłup lub staw może boleć przez jakiś narząd wewnętrzny lub odwrotnie – narząd wewnętrzny może boleć lub gorzej pracować przez jakieś zablokowania w kręgosłupie lub każdym innym stawie.

Jedna z teorii dotycząca diagnozy osteopatycznej mówi, że większość dolegliwości, które nie są powiązane z jakimś wcześniejszym urazem uszkodzonej okolicy ciała ( skręcenie, złamania, upadki itp.) mają swoje źródło w trzewiach.
Np. francuscy Osteopaci, którzy wyznają tą teorię uważają, że narządem, który ma największy wpływ na całe ciało kobiety jest macica. Każde inne niż fizjologiczne ułożenie macicy (przodopochylenie, tyłopochylenie, zgięcia, rotacje) daje ściśle określone objawy i dolegliwości – np. bóle kolan, bóle pleców, bóle w klatce piersiowej czy niepłodność.

Jak widać warto przeanalizować całe ciało pacjenta a po głębokiej analizie lepiej pracować na źródle dolegliwości a nie tylko jego objawach a to da najlepsze efekty leczenia naszego ciała.

Dolegliwości, w których Osteopatia Wisceralna daje doskonałe rezultaty:

 • zespół jelita wrażliwego
 • zatrucia
 • bóle brzucha
 • rwa kulszowa i inne bóle pleców (często powodem są nerki lub krezki jelita)
 • zaparcia
 • biegunki
 • astma
 • problemy kardiologiczne
 • częste infekcje
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • zapalenie pęcherza
 • niepłodność
 • bolesne miesiączki
 • i wiele innych …

Inne Zabiegi

Osteopatia Dorosłych

Osteopatia jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów z plecami ale doskonałość tej metody sprawdza się przy praktycznie wszelkich dolegliwościach, które mogą dotknąć człowieka ...

Osteopatia Dzieci

W ciele noworodka mogą zachować się zaburzenia, które prowadzą do zmian fizycznych i fizjologicznych. Osteopatia jest nauką odkrywania tych negatywnych czynników i usuwania ich skutków ...

Osteopatia Kobiet Ciężarnych

W czasie ciąży zachodzą ogromne zmiany fizyczne, chemiczne i emocjonalne. Stawy, więzadła i powięzi są narażone na przeciążenia przez wzrost wagi, zmiany postawy itp ...