fbpx

Metody Pracy

Techniki Wykorzystywane w Pracy z Pacjentem

 

Umów Wizytę

Terapia Osteopatyczna

Metody Pracy

Metody i przykłady terapii osteopatycznej

 

GOT (General Osteopathic Treatment) – Ogólny Zabieg Osteopatyczny

To wyjątkowy sposób badania i leczenia, który bierze pod uwagę całe ciało, jako jednolitą strukturę w czasie płynnego schematu działania. Wyjątkowość GOT polega na tym, że badanie, diagnoza i leczenie następuje w jednym ruchu – połączenie wszystkiego razem. Zakres działania GOT jest ogromny.
Czytaj więcej: GOT (General Osteopathic Treatment) – Ogólny Zabieg Osteopatyczny

Techniki Petera Blagravea

To cała gama specjalnych technik mobilizacyjnych i manipulacyjnych opracowanych i promowanych przez tego niezwykle doświadczonego Osteopatę.
Terapia czaszkowo-krzyżowa
Bardzo delikatna ale niezwykle efektywna forma leczenia. Polega na optymalizacji w ustawieniu i pracy kości i błon czaszki. Ta delikatna forma leczenia jest bardzo skuteczna na bóle głowy, zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego i innych problemów w obrębie głowy. Ta metoda jest tak delikatna i skuteczna, że doskonale sprawdza się w leczeniu niemowląt i dzieci.

Techniki Jonesa, Napięcie – Kontrnapięcie

Ta łagodna technika działa na mięśnie i tkankę łączną całego ciała. Napięte i bolesne mięśnie generują ból. Gdy znajdzie się odpowiednią pozycję bóle znikają i mięsień się zrelaksuje. Technika ta jest bardzo skuteczna przy bólach barku, bólach głowy, fibromialgii, bólach kręgosłupa i artretyzmie.

Odkręcanie Powięziowe

Metoda uwalniania powięzi, które otaczają wszystkie struktury ciała. Ta delikatna technika jest często stosowana po innym leczeniu Osteopatycznym aby wyeliminować stary wzór uszkodzenia. Te techniki pomagają utrwalić osiągnięte rezultaty leczenia.

MET (Muscle Energy Techniques) – Energetyzacja Mięśni

W tym sposobie leczenia wykorzystuje się energię mięśni dla skorygowania struktur kostnych i stawów. Pacjenta układa się w ściśle określonych pozycjach i napina mięśnie w odpowiednim kierunku i z odpowiednią siłą. Osteopata w fazie rozluźnienia zwiększa zakres ruchomości w stawie. Ta technika ma zastosowanie w większości problemów strukturalnych.

Osteopatyczny Drenaż Limfatyczny

Ta procedura leczenia przeznaczona jest dla uruchomienia układu limfatycznego co może być zastosowane w leczeniu górnych dróg oddechowych, infekcjach, zastojach limfatycznych w klatce piersiowej i kończynach.

Osteopatia Wisceralna (trzewna)

To ogromny dział Osteopatii, który koncentruje się na prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych w powiązaniu z kręgosłupem. Techniki polegają na delikatnym rozciąganiu i równoważeniu sił działających bezpośrednio lub pośrednio na narządy. To podejście doskonale sprawdza się w niezidentyfikowanych bólach brzucha, nietrzymaniu moczu, bólach menstruacyjnych, niepłodności i wielu innych problemach z trzewiami lub kręgosłupem.

Czytaj więcej: Osteopatia wisceralna (trzewna)

HVLA czyli Osteopatyczne Manipulacje Krótko dźwigniowe

Manipulacje stawów lub inaczej techniki manipulacyjne to powszechnie znany sposób leczenia. Wykorzystuje się je w osteopatii, chiropraktyce, terapii manualnej oraz innych pokrewnych dziedzinach medycznych.
Najczęściej technika manipulacji jest rodzajem ruchu biernego w stawie szkieletowym, który wpływając na błonę maziową stawu powoduje odpowiedni efekt terapeutyczny.
Zwykle towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk zwany „kawitacją”.

Manipulacje stawów wykorzystuje się do korekcji i specyficznej mobilizacji stawów a efekt dobrze wykonanej techniki wpływa pozytywnie na układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny i mięśniowo szkieletowy.

Uzyskanie efektu dźwiękowego w stawie nie jest trudne lecz kontrolowanie procesu leczenia za pomocą celowanych technik manipulacyjnych i jednocześnie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa oraz komfortu pacjenta nawet w bardzo trudnych przepadkach to nie lada sztuka.

Techniki HVLA uznawane są za jedne z najbardziej efektywnych i najbardziej bezpiecznych manipulacji stawowych.
Tajemnica skuteczności i bezpieczeństwa tkwi w niezwykle precyzyjnym skupieniu sił w „najbardziej tego potrzebującym” stawie przez zastosowanie wielu subtelnych komponentów ruchu co znacznie zmniejsza zakres amplitudy dźwigni pierwotnej, którą może być rotacja, zgięcie lub przesunięcie boczne w stawie.

Manipulacje HVLA doskonale sprawdzają się w stanach ostrych często przynosząc natychmiastową ulgę .

Odpowiednio wykonana manipulacja HVLA – szybkość, amplituda i skupienie sił – gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo oraz sprawia, że zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Chociaż ta technika jest niezwykle efektywna to w niektórych przypadkach, szczególnie gdy pacjenci tego nie chcą stosuje się inne zastępcze formy leczenia.

BLT

Jest to dział technik pośrednich (choć nie zawsze), w których wykorzystuje się zdolności ciała do samo korygowania i naprawiania uszkodzeń w stawach za pomocą więzadeł i mechanizmów wrodzonych. Osteopata ustawia staw w optymalnym położeniu i wyczuwa reakcje tkanek. Oczekuje na moment reorganizacji i uspokojenia, a w końcu rozluźnienia struktur.

Artykulacje

To powtarzające się rytmiczne ruchy w pełnym zakresie stawu, z odpowiednią prędkością i rytmem. Celem jest poprawa zakresu ruchu i wprowadzenia do niego substancji odżywczych oraz rozciągnięcie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych tkanek.

SAT

Jest to pomieszanie technik strukturalnych i funkcjonalnych. Polega na szczegółowej diagnozie oraz dostosowaniu segmentu kręgosłupa, który ma największy wpływ na całe ciało pacjenta. Następnie poprzez serię leczeń, dostosowując tylko ten jeden segment w czasie jednego leczenia poprawia się mechanikę kręgosłupa, równowagę całego ciała, a w konsekwencji uzyskuje się funkcjonalną harmonię.