Blog

Z pamiętnika Osteopaty
Subskrybuj rss

Kolka czy refluks?

Blog

Dzieci mogą być bardzo zirytowane i pobudzonych przez długie okresy w ciągu całego dnia, jak i nocy. Jako rodzic chcesz ustalić przyczynę płaczu dziecka, ale bardzo często nie jesteś pewien z jakiego powodu jest tak poddenerwowane.

Termin „kolka” jest często przypisywany dzieciom, które są płaczliwe i pobudzone, ale z mojego doświadczenia przyczyną wydaje się być refluks!
Kolka jest zdefiniowana przez tzw. Regułę Trzech – jeśli Twoje dziecko płacze bez powodu i nie da się pocieszyć przez więcej niż 3 godziny dziennie, więcej niż 3 dni w tygodniu i jest w wieku pomiędzy 3 tygodnie a 3 miesiące, zostanie u niego zdiagnozowana kolka. Klasyczny przypadek kolki jest wtedy, gdy dziecko podciąga swoje kolana do góry, zaciska pięści, zamyka delikatnie oczy (mruży) lub otwiera je szeroko. Dzieci mogą nawet wstrzymywać oddech przez krótki czas.
Aktywność jelita rośnie i dziecko może puszczać „wiatry”.

Nie ma definitywnego dowodu na to, co powoduje kolkę. Jednakże wielu specjalistów zgadza się, że jest to w głównej mierze spowodowane zaburzeniami trawienia.

Z drugiej strony refluks jest terminem używanym, by określić co dzieje się, gdy zawartość żołądka wraca z powrotem do góry, do gardła lub ust. Zawartość żołądka jest kwaśna i podrażnia błony śluzowe przełyku, w taki sam sposób jak zgaga wpływa na dorosłych.
Przepona jest mięśniem oddzielającym jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Napięcie poprzez membrany wpływa na otwarcie zwieracza przełyku pozwalając zawartości żołądka przemieścić się w górę ku przełykowi. Napięcie w membranach może być rezultatem trudności lub zbyt późnego porodu. Również podrażnienie nerwów u podstawy czaszki, które zaopatrują układ pokarmowy mogą być czynnikiem prowokującym.

Diagnoza i leczenie
Bardzo ważne jest uzyskanie trafnej diagnozy, ponieważ określi to sposób leczenia.
Jako osteopata codziennie widzę dzieci zarówno z kolką, jak i z refluksem. W obu przypadkach rodzice przedstawiają podobną opowieść o ich problemach, jednak różnice są dosyć widoczne.
Dla dzieci z kolką rekomenduję osteopatię czaszkowo – krzyżową, wraz z dodatkowymi zabiegami, które rodzice mogą zrobić w domu, aby uspokoić dziecko.

Matki karmiące piersią powinny unikać ostrego lub ciężkiego jedzenia. Nabiał, brokuły, kapusta, fasola i kawa również powinny zostać odstawione.

Dobre rady:

• Dzieci z kolką lubią, gdy ich brzuszki są podpierane. Podczas siedzenia, umieść niemowlę wzdłuż przedramienia, twarzą w dół, kołysząc główkę jedną ręką. Metoda ta wymaga praktyki, aby opanować odpowiednią technikę.

• Stopy dziecka są niezwykle ważnym elementem. Jeśli Twoje dziecko płacze i nie da się go pocieszyć, po prostu przytul stópki dziecka do swojej ciepłej klatki piersiowej, będzie to bardzo komfortowe, ponieważ dziecko będzie mogło wyczuć bicie Twojego serca.

• Umieść dziecko w huśtawce. Jednostajny, wahadłowy ruch uspokaja wiele zestresowanych dzieci.

• Uruchom odkurzacz. Ten dźwięk jest jak kołysanka dla uszu niektórych niemowląt z kolką. Czasami dzieci z kolką reagują też na dźwięk suszarki do włosów.

• Czasami im bardziej próbujesz uspokoić dziecko z kolką, tym bardziej ono płacze. Może być to spowodowane nieprzygotowanym układem nerwowym dziecka do odbierania jakichkolwiek hałasów. Postaraj się obniżyć lub całkowicie odciąć bodźce zewnętrzne. Wystarczy wtedy trzymać dziecko w ramionach, w ciszy, bez kontaktu wzrokowego.

• Nie oklepuj dziecka, gdy chcemy żeby mu się „odbiło”, ponieważ może to pobudzić bardziej już podrażniony obszar. Delikatnie masuj ruchami kolistymi lewą stronę pleców dziecka lub pocieraj w górę w kierunku Twojego barku.

• Oceń technikę karmienia i upewnij się, że przepływ pokarmu nie jest zbyt swobodny przez smoczek. Zalecam średni przepływ. Jeśli dziecko jest w odpowiedni sposób karmione i nadal jest niespokojne, należy użyć innego smoczka, który je uspokoi.

Dla dzieci z refluksem osteopatia czaszkowo – krzyżowa ma na celu zmniejszenie irytacji nerwów u podstawy czaszki, które zaopatrują przewód pokarmowy i zmniejszają napięcie w przeponie. Powoduje to obniżenie ciśnienia na zwieracz przełyku, dzięki czemu zawartość żołądka pozostaje na swoim miejscu i ulega strawieniu.
Czasami dzieci mogą potrzebować krótkotrwałego przyjmowania leków zobojętniających kwas żołądkowy. Radzę rodzicom odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, aby to potwierdził.

0 komentarzy

Wyślij komentarz