Prasa i media

Nie szukamy choroby – szukamy zdrowia

Rozmowa z PIOTREM CYWIŃSKIM, osteopatą

angora logo– Nie jest pan lekarzem, a leczy. Jak to możliwe?

– Jestem osteopatą i fizjoterapeutą. To, czym się zajmuję, można nazwać medycyną rehabilitacyjną. Za pomocą zabiegów manualnych prowadzę diagnostykę i terapię w zakresie dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej. Osteopatia jest uznaną w wielu krajach metodą leczenia. W USA można wykonywać ten zawód po skończeniu medycyny i zrobieniu specjalizacji. W Europie Zachodniej nie jest wymagany dyplom z medycyny, ale konieczne jest specjalistyczne szkolenie. W Anglii, Francji czy Belgii osteopatia włączona jest do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, co oznacza, że wizyty u specjalisty są refundowane. W Polsce nadal traktuje się to jako medycynę alternatywną, choć powoli zaczyna się to zmieniać.

Czytaj więcej: Nie szukamy choroby – szukamy zdrowia

Osteopatia czyli Bezpieczne Ręce

Zakupy grupowe i promocje w gabinetach kosmetycznych umożliwiają wizytę u masażysty za grosze. Konia z rzędem temu, kto wchodząc do gabinetu żąda okazania potwierdzenia ukończenia choćby stosownego kursu przez człowieka, który ma za chwilę zająć się przywracaniem nam zdrowia. Do tego namnożyło się dużo kilkutygodniowych kursików, dających niby-uprawnienia do zajmowania się chorym organizmem. Prawdziwych specjalistów zaś jest niewielu. W Polsce pierwsze kroki stawia Osteopatia, która na zachodzie Europy i Ameryce często traktowana jako medycyna pierwszego kontaktu. Z jednym z łódzkich osteopatów - Piotrem Cywińskim, rozmawia Ewa Tyszko.

Czytaj więcej: Osteopatia czyli Bezpieczne Ręce

Dr Andrew Taylor Still

still4(1828-1917)

Twórca Osteopatii - filozofii opieki medycznej opartej na oryginalnych odkryciach i doświadczeniach klinicznych

więcej...

Czy wiesz że

Osteopata ma na celu pomóc organizmowi dokonać tego, co organizm próbuje sam dokonać, ale nie ma odpowiednich mechanizmów, aby to zrobić bez pomocy z zewnątrz.

© 2014 Gabinet Osteopatii - Piotr Cywiński