fbpx

Prasa i Media

Publikacje na mój temat
Subskrybuj rss

Osteopatia czyli Bezpieczne Ręce

Prasa i Media

Zakupy grupowe i promocje w gabinetach kosmetycznych umożliwiają wizytę u masażysty za grosze. Konia z rzędem temu, kto wchodząc do gabinetu żąda okazania potwierdzenia ukończenia choćby stosownego kursu przez człowieka, który ma za chwilę zająć się przywracaniem nam zdrowia. Do tego namnożyło się dużo kilkutygodniowych kursików, dających niby-uprawnienia do zajmowania się chorym organizmem. Prawdziwych specjalistów zaś jest niewielu. W Polsce pierwsze kroki stawia Osteopatia, która na zachodzie Europy i Ameryce często traktowana jako medycyna pierwszego kontaktu. Z jednym z łódzkich osteopatów – Piotrem Cywińskim, rozmawia Ewa Tyszko.

Czary?

Absolutnie nie są to czary. Wiedza oparta na mocnych, naukowych podstawach. Osteopata, stawiając diagnozę i lecząc chorych, posługuje się wyjątkowymi badaniami manualnymi, nie używa leków. Uznaje zależność pomiędzy ciałem i psychiką. Nie bada tylko poszczególnych części ciała, ale traktuje ciało ludzkie jako jedność, uznaje, że każdy organizm ma zdolność do samoleczenia i samoregulacji. Aby skutecznie leczyć wystarczy tylko tę umiejętność pobudzić…
Historia osteopatii zaczęła się w 1874 roku, gdy amerykański lekarz Andrew Taylor Still określił ją, jako sposób ulepszenia medycyny tradycyjnej, tłumacząc osteopatię nawiązywał do praw natury. Uważał, że w praktyce klinicznej należy najpierw znaleźć pierwotne przyczyny deficytu danego narządu, by poprawić jego funkcjonalność. Zasada ta dotyczy nie tylko objawów takich jak ból głowy, gorączka, biegunka, ale również konkretnych chorób, jak zapalenie płuc, koklusz, odra czy świnka.
Jak pisał – ciało ludzkie jest „Bożą apteką”, gdzie wszystkie środki do zwalczania choroby są już obecne.
Był wybitnym znawcą anatomii. Podkreślał, że „Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa natury i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia”.

W 1892 r. Still założył pierwszą szkolę osteopatii American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri, z jego inicjatywy powstał także Kirksville College, do dziś jeden z największych ośrodków edukacji osteopatycznej i badań naukowych w Ameryce.
W Europie pierwszą szkołą osteopatii była Brytyjska Szkoła Osteopatii z siedzibą w Londynie, założona przez studenta Still’a – Jamesa Martina Littlejohna.
Od czasów Stilla osteopatia przeszła długą drogę. Dziś jej praktykowanie wymaga zarówno szczególnych umiejętności praktycznych jak i wiedzy ogólnomedycznej.

Czytam: „Osteopatia koncentruje się nie tyle na chorobach, co na zdrowiu. Pomaga przy zespołach bólowych układu kostno-stawowego i kręgosłupa , schorzeniach układu urologicznego, ginekologicznego, układu krążenia, układu oddechowego, bólach głowy, urazach okołoporodowych, wadach postawy, stanach pourazowych.” Dużo tego….

Osteopatia może nawet wspomóc kobietę mającą problemy z zajściem w ciążę, później wspierać rozwój płodu a następnie przygotować jej ciało do porodu.
W USA osteopaci są też często odpowiedzialni za porody a pracując z noworodkami już w inkubatorach stymulują do prawidłowego ich rozwoju.
Osteopata diagnozuje zaburzenia funkcji organizmu i ich wpływ na wystąpienie konkretnych objawów chorobowych. Czuwa nad jakością tkanek chorego i pobudza procesy naprawcze organizmu.

Czym się różni praca osteopaty od pracy fizjoterapeuty?

W Ameryce i Europie Zachodniej to dwa różne zawody.
W Polsce większość Osteopatów to lekarze lub fizjoterapeuci, którzy dodatkowo rozwijają swoje umiejętności w podyplomowych studiach w jedynym z uniwersyteckich college’ów osteopatii.
W Wielkiej Brytanii preferuje się studentów nie mających wcześniejszego doświadczenia medycznego, które może dawać pewne nawyki przeszkadzające nieco w osiągnięciu mistrzowskich umiejętności badania i leczenia.
Fizjoterapeuta wykonuje zabiegi i ćwiczenia zdrowotne zlecone najczęściej przez lekarzy którzy diagnozują jakiś problem nie szukając tak naprawdę przyczyn. Leczą jedynie objawy.
Osteopata zaś jest specjalistą mogącym pierwszorazowo konsultować i badać pacjenta. Przeprowadza bardzo dokładny wywiad chorobowy, bada objawy ortopedyczne, neurologiczne, oraz wykonuje specjalne i wyjątkowe testy osteopatyczne szukając źródła dolegliwości, które mogą być pochodzenia strukturalnego, mentalnego lub emocjonalnego. Potem przeprowadza specyficzną terapię manualną, obserwując i czując każdą część ciała pacjenta zmieniającą się w tym czasie. Wyczuwa subtelną zmianę jakości tkanek, poprawę rytmu oddechu i serca a nawet analizuje i stymuluje działanie układu nerwowego. Cała terapia nie powoduje zmian ale podąża za zmianami które następują w czasie jej trwania.
Jedna z teorii osteopatycznych mówi, że ciało samo wie co jest mu najbardziej potrzebne do wyzdrowienia a zadaniem terapeuty jest zrobienie tego co ciało samo chce dokonać ale nie może bez pomocy z zewnątrz…
Główny cel to zbalansowanie wszystkich systemów w ciele co przywróci funkcjonowanie stawów i mięśni, wszystkich narządów wewnętrznych i układu nerwowego.
W osteopatii ogromną wagę przykłada się do narządów wewnętrznych uznawanych za bardzo częste źródła wielu dolegliwości i zespołów chorobowych. Wyszkolony Osteopata potrafi wyczuć wrodzoną ruchomość wątroby, nerek, płuc i innych narządów oceniając ich fizjologię i powiązania z objawami chorobowymi a wtedy decyduje co i jak będzie leczył.
Kolejną zaletą osteopatii jest ogromna ilość rodzajów terapii, które są dobierane niezwykle specyficznie aby przyniosły jak najlepsze efekty w maksymalnie bezpieczny sposób.

Czy potrzebne są jakieś specjalne predyspozycje do tego zawodu?

Specjalista pracujący z ciałem musi być godny zaufania, uważny, cierpliwy i dobrze przygotowany do pracy, niosącej ulgę w bólu.
Każdy z nas ma misję niesienia pomocy z jak najlepsza intencją. Tylko wtedy można osiągnąć zaufanie i zadowolenie pacjenta.
Samemu też trzeba dbać o swoją kondycję psychofizyczną i zdrowie,by zapewnić bezpieczeństwo tak pacjentowi, jak i sobie.
Odwiedzający Polskę goście z zagranicy w razie wypadku, czy jakiejś przypadłości natychmiast szukają osteopaty ponieważ wiedzą, że to są bezpieczne ręce. Mam nadzieję, że wszelkie zmiany zachodzące w ostatnich latach w Polsce również wezmą pod uwagę bezpieczne i skuteczne metody leczenia jakie daje Osteopatia.

 

Piotr Cywiński D.O. – Dyplomowany Osteopata, specjalista chiropraktyki i fizjoterapii.
Były sportowiec. Reprezentant Polski w Lekkiej Atletyce. Członek kadry narodowej w bobslejach.
Terapeuta kadry olimpijskiej w zapasach i wielu znanych sportowców.
Twórca systemu leczenia przepuklin kręgosłupa za pomocą terapeutycznego stołu Chiromax.