fbpx

Osteopatia

Informacje dotyczące Osteopatii
Umów Wizytę

Czym jest osteopatia? Jak to działa? Skąd pochodzi?

Angora

Kiedy zaskoczeni efektami terapii pacjenci proszą, abym opisał to co praktykuję, najczęściej wyjaśniam, że osteopatia to jedna z gałęzi szeroko pojętej rehabilitacji, patrząca nieco szerzej
i wnikliwiej na ciało.

Dla większości polskich pacjentów osteopatia to zupełna nowość, natomiast cały świat zachodni korzysta z dobrodziejstw tej sztuki medycznej od dawna. Rzec można, że od wieków,
gdyż Andrew Taylor Still, czyli twórca tej dziedziny opracował rewolucyjne metody lecznicze już pod koniec XIX wieku. Impulsem do działania była jego osobista tragedia. Przyglądał się bezradności lekarzy, gdy umierały jego dzieci z powodu ówczesnej zarazy.
Nie mógł się z tym pogodzić i wierzył, że muszą być jakieś sposoby, aby móc pokonać każdą chorobę. Poprzez wieloletnie studiowanie anatomii, fizjologii i innych nauk medycznych odkrył,
że organizm ludzki posiada samoleczniczy mechanizm. Doszedł też do wniosku, że ciało może samo produkować najlepsze środki lecznicze potrzebne do wyzdrowienia, tylko trzeba znaleźć przeszkody, które to ograniczają.

Owocem jego wieloletnich badań i doświadczeń jest osteopatia. Opisał to jako system diagnozy i leczenia manualnego, które współpracują z naturalnymi mechanizmami w obrębie ludzkiego ciała.

Jego terapie, a przede wszystkim spektakularna skuteczność, stały się solą w oku ówczesnych lekarzy. Jednym z pacjentów A.T. Stilla był znany pisarz Mark Twain, który napisał: „…pytając lekarza o osteopatię, to tak, jakby iść do Szatana po wiedzę o chrześcijaństwie…”. Niestety, taki pogląd pokutuje często do dzisiaj i spora grupa lekarzy, a właściwie ich system nauczania, nie docenia tej tradycyjnej formy terapii.

Sama nazwa – osteopatia, czasem jest nieco kłopotliwa, ponieważ może kojarzyć się z osteoporozą,
co wielokrotnie słyszałem w gabinecie, gdy pacjenci w czasie wywiadu zabawnie stwierdzali,
że badania obrazowe wykazały u nich osteopatię 🙂

Tym, co czyni osteopatię tak skuteczną, jest między innymi wnikliwe badanie jako podstawowe działanie przed podjęciem terapii. Badanie obejmuje wywiad, oględziny, palpację i testy ruchomości całego ciała. Celem jest znalezienie pierwotnych przyczyn problemu i ustalenie mechanizmów, które pomogą uruchomić procesy samoleczenia.

W następnym odcinku: Zasady osteopatii oraz wiele innych wyjątkowych informacji J