Co różni Osteopatię od popularnej u nas Fizjoterapii?

To kolejne często zadawane pytanie. Osteopatia to coś więcej niż tylko terapia manualna i popularna rehabilitacja. To filozofia i sztuka, która przejawia się w postaci dłoni terapeuty leczących pacjenta. Odpowiednio wytrenowany zmysł dotyku jest podstawowym elementem w diagnozie i procesie leczenia.

Lekarze i fizjoterapeuci wpływają na ciało poprzez siły lub środki zewnętrzne natomiast Osteopaci wykorzystują i mobilizują czynniki wewnętrzne człowieka dla uzyskania zdrowia.
Jednym z zadań Osteopatii jest uruchamianie procesów zdrowotnych w organizmie bez względu na chorobę. Jest to przeciwieństwo medycyny powszechnej, która patrząc na chorobę wycina ją operacyjnie lub stosuje często zbyt szybko medykamenty skupiając się na objawach, a nie przyczynach.

Zakres działania Osteopatii jest ogromny: bóle kręgosłupa, wady postawy, bóle i zawroty głowy, osłabienie odporności, zastoje limfatyczne, zaburzenia czynnościowe trzewi i wiele innych.
Bardzo ważnym i niezmiernie popularnym działem jest Osteopatia pediatryczna i położnicza. Np. w USA i Kanadzie Osteopaci mogą odbierać porody i pracują już z kilkudniowymi niemowlakami sterując manualnie ich rozwojem.

W warunkach polskich jest to wyjątkowa i unikalna propozycja dla schorowanych i cierpiących pacjentów, którzy skazani są na słabo zorganizowany system leczniczy i przyjmowanie leków działających tylko objawowo. Osteopatia daje zdrowie i bezpieczeństwo ale nie powinniśmy też myśleć, że wyleczy się nią wszystko. Dobrze mieć jednak świadomość, że gdyby nie było medycyny powszechnej to Osteopatia byłaby najlepszą formą leczenia.

Dr Andrew Taylor Still

still4(1828-1917)

Twórca Osteopatii - filozofii opieki medycznej opartej na oryginalnych odkryciach i doświadczeniach klinicznych

więcej...

Czy wiesz że

Osteopatia pomaga w leczeniu kobiet w ciąży, aby złagodzić objawy wywołane przez zmianę postawy i zwiększenie wagi ciała oraz przygotowuje do porodu.

© 2014 Gabinet Osteopatii - Piotr Cywiński