Osteopatia wisceralna - leczenie narządów wewnetrznych

Osteopatia Wisceralna (trzewna) to leczenie narządów i układów wewnętrznych czyli układ pokarmowego, układu oddechowego oraz układu rozrodczego.
Podejście osteopatyczne zakłada, że powinno leczyć się całego człowieka a nie tylko jego dolegliwości dlatego w czasie badania i stawiania diagnozy zawsze rozpatrujemy powiązania dolegliwości kręgosłupa lub stawów z ograniczeniem wydajności pracy narządów wewnętrznych.

W ciągu jednego dnia oddychamy około 20.000 razy. Każdy wdech powoduje przemieszczanie się przepony w dół co powoduje rozszerzanie się klatki piersiowej i nacisk na narządy wewnętrzne jamy brzusznej w kierunku lini środkowej i w dół . W tym czasie przepona wykonuje rodzaj masażu narządów wewnętrznych wpływając na odpowiedni przepływ wszelkich płynów niezbędnych do życia.
Każdy nasz organ podąża za ruchami przepony wraz z każdym oddechem.
Na przykład nerki przemieszczają się z każdym wdechem ok. 2 cm w dół po czym wracają wraz z wydechem. Gdy pomnożymy to przez ilość oddechów w ciągu dnia to okaże się, że dla prawidłowej pracy , nerka powinna w ciągu tylko jednego dnia „ przespacerować „ kilkaset metrów... Każde, nawet małe ograniczenie w tej wędrówce spowoduje mniejszą wydajność nerek i całego ciała.
Każdy fragment naszego ciała ma określony tor ruchu połączony z oddychaniem i przeponą oraz indywidualny, wrodzony ruch odwzorowujący fazy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Ruch to życie. Jeśli coś przestaje się ruszać po prostu umiera.
Ważnym elementem w diagnozie osteopatycznej są przyczepy narządów wewnętrznych, które często przyczepiają się do elementów kostnych, które nierzadko tak bardzo nam doskwierają : stawy krzyżowo – biodrowe, kręgosłup, spojenie łonowe, kość krzyżowa czy mostek.

Problemy trzewne (bez patologii) mogą wpływać na lokalne objawy bólowe takie jak bóle pleców, mostka, infekcje dróg moczowych, bóle stawów.

Bardzo często u moich pacjentów występują tzw. bóle przeniesione. Okazuje się, że każdy narząd w ciele człowieka ma powiązania z charakterystycznymi dla każdego z nich obszarami ciała.
Np. ból w lewym ramieniu może być powodem zaburzeń pracy śledzony natomiast bóle prawego barku czy ramienia mogą być efektem problemów z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Takich połączeń może być mnóstwo.

Połączenie dolegliwości strukturalnych ( np. kręgosłup) z wisceralnymi działa w dwie strony. Kręgosłup lub staw może boleć przez jakiś narząd wewnętrzny lub odwrotnie – narząd wewnętrzny może boleć lub gorzej pracować przez jakieś zablokowania w kręgosłupie lub każdym innym stawie.

Jedna z teorii dotycząca diagnozy osteopatycznej mówi, że większość dolegliwości, które nie są powiązane z jakimś wcześniejszym urazem uszkodzonej okolicy ciałą ( skręcenie, złamania, upadki itp.) mają swoje źródło w trzewiach.
Np. francuscy Osteopaci, którzy wyznają tą teorię uważają , że narządem, który ma największy wpływ na całe ciało kobiety jest macica. Każde inne niż fizjologiczne ułożenie macicy ( przodopochylenie, tyłopochylenie, zgięcia, rotacje) daje ściśle określone objawy i dolegliwości – np. bóle kolan, bóle pleców, bóle w klatce piersiowej czy niepłodność.

Jak widać warto przeanalizować całe ciało pacjenta a po głębokiej analizie lepiej pracować na źródle dolegliwości a nie tylko jego objawach a to da najlepsze efekty leczenia naszego ciała.

Dolegliwości, w których Osteopatia Wisceralna daje doskonałe rezultaty:

 • zespół jelita wrażliwego
 • zatrucia
 • bóle brzucha
 • rwa kulszowa i inne bóle pleców ( często powodem są nerki lub krezki jelita )
 • zaparcia
 • biegunki
 • astma
 • problemy kardiologiczne
 • częste infekcje
 • zapalenie gruczołu krokowego
 • zapalenie pęcherza
 • niepłodność
 • bolesne miesiączki
 • i wiele innych ...

 

osteopatia wisceralna 1m
osteopatia wisceralna 2m
osteopatia wisceralna 3m
osteopatia wisceralna 4m

Dr Andrew Taylor Still

still4(1828-1917)

Twórca Osteopatii - filozofii opieki medycznej opartej na oryginalnych odkryciach i doświadczeniach klinicznych

więcej...

Czy wiesz że

W Osteopatii wykorzystuje się do diagnozy i leczenia wysoko rozwinięty zmysł dotyku. Osteopata współpracuje z ciałem, aby stworzyć jak najlepsze warunki do procesu homeostazy.

© 2014 Gabinet Osteopatii - Piotr Cywiński