Osteopatia jest bezpieczna dla noworodków i dzieci w każdym wieku

Powszechnie jest przekonanie, że małe dzieci są na tyle elastyczne, że mimo wielu różnych sił w czasie porodu zachowują równowagę mięśniowo-szkieletową. Nie jest to prawda.

Okazuje się, że w ciele noworodka mogą zachować się zaburzenia, które prowadzą do zmian fizycznych i fizjologicznych. Osteopatia jest nauką odkrywania tych negatywnych czynników i leczenia ich skutków.

osteopatia noworodek
osteopatia niemowląt
osteopatia dzieci w każdym wieku
osteopatia noworodków

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa, która doskonale sprawdza się u dzieci w każdym wieku jest bardzo subtelną i delikatną formą leczenia całego ciała ( nie tylko głowy). Osteopatia czaszkowa analizuje złożoną anatomię całej głowy w najdrobniejszych szczegółach i jej wpływ na zdrowie całego organizmu poprzez połączenie z kręgosłupem.

Czaszka składa się z 23 kości, które w dorosłym wieku są specyficznie połączone. Połączenia te zachowują minimalny stopień ruchomości przez całe życie.

Czaszka małego dziecka rożni się w znaczący sposób od czaszki dorosłego człowieka. Kości są bardziej strukturą błoniastą. Kości sklepienia ( na czubku głowy ) pozwalają na zmiany kształtu, a jednocześnie chronią delikatne struktury mózgu w czasie przechodzenia przez kanał rodny podczas porodu. Kości podstawy czaszki ( te na dole ) są silniejsze i ich zadaniem w czasie porodu jest przyjęcie dużej kompresji dla ochrony najsłabszych części mózgu.

Jak działa Osteopatia na dzieci ?

Osteopatia pediatryczna opiera się na zasadzie , że wszystkie schorzenia ( te małe ale też duże) są wynikiem braku równowagi w sieci systemów całego organizm. Po zdiagnozowaniu na podstawie historii choroby i badaniach pediatrycznych Osteopata stosuje bardzo delikatne techniki manualne w celu wywołania głębokich zmian w organizmie małego dziecka. Te niezwykle subtelne techniki osteopatyczne pozwolą aby układ mięśniowo-szkieletowy, układ pokarmowy, układ nerwowy, układ immunologiczny oraz układ krążenia zaczęły optymalnie pracować. Osteopatyczna opieka medyczna nie używa leków i jest nieinwazyjna.

Wpływ porodu na organizm niemowlęcia

Poród to jedno z najbardziej stresujących momentów w naszym życiu. Na dziecko działają ogromne siły kompresyjne gdy macica wypycha dziecko w kierunku kanału rodnego. Dziecko jest obracane, skręcane i dociskane w czasie przechodzenia w kierunku „ wyjścia". Główka dziecka, a w szczególności opona twarda otaczająca mózg i rdzeń kręgowy ma zdolność do absorbowania naprężeń i wszystkich innych sił w czasie porodu.

Zmiana kształtu głowy

Wiele dzieci rodzi się ze zmienionym kształtem głowy. W ciągu pierwszych dni życia dziecka zwykle zaczyna się powrót do odpowiedniego kształtu główki na skutek płaczu, ziewania i ssania. Jednak dość często ten proces jest zatrzymany, zwłaszcza gdy dziecko przeszło poród trudny i męczący. Powodem może być nietypowe ułożenie , użycie kleszczy lub pompy próżniowej i inne. W konsekwencji dziecko może czuć dyskomfort w głowie wpływające na całe ciało przez całe życie. Dlatego niezmiernie ważne jest aby zidentyfikować i leczyć skutki porodu.

Najczęstsze problemy, w których pomaga leczenie Osteopatyczne

W następnym okresie rozwoju dziecka Osteopaci pomagają:

 

osteopatia dla dzieci 1m
osteopatia dla dzieci 2m
osteopatia niemowląt
osteopatia dzieci

Dr Andrew Taylor Still

still4(1828-1917)

Twórca Osteopatii - filozofii opieki medycznej opartej na oryginalnych odkryciach i doświadczeniach klinicznych

więcej...

Czy wiesz że

Kawitacja – czyli "klik" w stawie– powstawanie mikrobąbelków gazu podczas manipulacji stawowych na skutek podciśnienia między oddalanymi powierzchniami stawowymi…

© 2014 Gabinet Osteopatii - Piotr Cywiński