fbpx

Łokieć Tenisisty

Leczenie Osteopatyczne
umów wizytę

Łokieć tenisisty lub łokieć golfisty

Łokieć tenisisty czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest powszechnie znaną dolegliwością i jak to powiedział kiedyś jeden z Osteopatów jest to łatwy do zdiagnozowania zespół bólowy a jak się często okazuje dość trudny w leczeniu.

Objawy bólowe pochodzą z tkanek miękkich bocznej części kości ramiennej w okolicy łokcia. Rozpatruje się zawsze uszkodzenie przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców, którego przyczep początkowy jest właśnie w miejscu objętym bólem i stanem zapalnym.

Główne objawy:

  • stały, kłujący, piekący lub pulsujący ból w okolicy łokcia
  • ból promieniujący do ramienia lub nadgarstka
  • słabość w nadgarstku

Łokieć tenisisty może przydarzyć się praktyczne każdemu, kto wykonuje często powtarzane ruchy chwytne jedną ręką lub chronicznie przeciąża swoje nadgarstki.
Okazuje się, że ta przypadłość nie jest domeną tenisistów ale w większej mierze atakuje osoby pracujące dużo przy komputerze. Obliczono, że w pozycji siedzącej z opartymi nadgarstkami o stół i uniesionymi wtedy dłońmi przepływ krwi do przedramion i dłoni zmniejsza się o 70%! Zaburzenie drenażu w każdej okolicy może prowadzić do zastojów i stanów zapalnych.

Inne grupy zawodowe narażone na ten zespół bólowy to szwaczki, mechanicy , muzycy i wiele innych.
Bardzo często łokieć tenisisty dotyczy rodziców małych dzieci noszących je stale na rękach. Sam w ostatnim czasie poczułem takie dolegliwości z tego powodu ale na szczęście szybko poradziłem sobie z tym problemem.

Jak się tego pozbyć?

W medycynie powszechnej regułą jest podawanie kortykosteroidów w miejsce bólu co uważam za zbyt pochopne działanie. Badania sugerują, że kortykosteroidy mogą dać jedynie krótkotrwałą ulgę. W dalszej perspektywie mogą wyrządzić więcej szkody niż większość z nas uważa. Kortyzon może powodować osłabienie ścięgien i zmiękcza chrząstkę stawową a wielokrotnie stosowane iniekcje z kortykosteroidu mogą zwiększać ryzyko potencjalnych problemów.
Lekarze raczej nie dochodzą przyczyny tego stanu i starają się leczyć ognisko bólu farmakologicznie.

Osteopatia mówi co innego – leczymy przyczynę a nie objawy

Właściwym sposobem na trwałe, szybkie nieinwazyjne pozbycie się łokcia tenisisty jest konsultacja z Osteopatą oraz podjęte jak najszybciej leczenie.
Na własnej skórze przekonałem się, że powodów łokcia tenisisty może być wiele.

Najczęściej jest to zaburzenie biomechaniki nadgarstka. Wystarczy nieznaczna zmiana położenia jednej z kości nadgarstka a prostownik długi nadgarstka zostanie od razu napięty i podrażniony. To napięcie przejdzie na przyczep bliższy czyli ten w okolicy łokcia i mamy gotowy stan zapalny. Dlatego lecząc sam łokieć zastrzykami efekty są bardzo mizerne.

Inną przyczyną może być zmniejszenie ruchomości w jednym ze stawów w okolicy łokcia lub napięcie błony międzykostnej między kością łokciową a promieniową.
Często zdarza się, że przyczyna pierwotna bólu łokcia znajduje się w odcinku szyjnym kręgosłupa lub górnych żebrach.
Duże znaczenie ma również postawa ciała w czasie ruchu i podczas pracy siedzącej.

Leczenie

Planując leczenie należy ustalić plan krótkoterminowy o długoterminowy. Do tego lokalny, segmentalny i globalny.

Najpierw staramy się zmniejszyć natężenie bólu stosując okłady z lodu. Czas takiego zabiegu to ok. 10 min co 2 godziny przez kilka dni.

Jednak najważniejsze jest znalezienie pierwotnej przyczyny i leczenie jak najbardziej specyficzne.
Stosuję wtedy w zależności od diagnozy artykulacje stawów, czasem manipulacje oraz specjalne techniki balansujące więzadła BLT czasem w miejscach odległych od łokcia.
Ważne jest również zbalansowanie siły i elastyczności mięśni dzięki techniko MET – Techniki Energetyzacji Mięśni

Oczywiście ważna jest współpraca pacjenta czyli proszę o maksymalne, na ile to możliwe, wyeliminowanie ruchów ewidentnie wpływających na stan bólowy.
Następnie proszę pacjenta o wykonywanie prostych ćwiczeń wzmacniających i rozciągających wybrane grupy mięśniowe aby dodatkowo stymulować ścięgno do naprawy.

Inne środki lecznicze

Można zastosować jeszcze inne środki fizykoterapeutyczne ( laser, ultradźwięki, jonoforeza) ale wg mnie jest to jedynie dodatek do niezastąpionego leczenia manualnego 

Najbardziej skuteczne sposoby leczenia łokcia tenisisty są te, które dotyczą przyczyny!!!!